מעודכן ליום רביעי, 9 ביולי 2008
שימו לב: ידיעון זה בהחלט אינו סופי ואין להסתמך עליו.
סילבוס הספרות האפוקליפטית בימי הבית השני לשנת תשס"ח
(קורס מספר 06904219)
06904219 הספרות האפוקליפטית בימי הבית השני
סמינר מ"א
פרופ` בלהה ניצן
The Apocaliptic Literature of the Second Temple Period
ספרות אפוקליפטית התפתחה בימי הבית השני בקרב חוגים מסוימים ביהדות הבית השני, ובהם כת קומראן. אחד מגורמי התפתחותה היה הפסקת הנבואה השליחית. במקום המסר האלוהי הישיר מפי הנביאים נוצרה ספרות שביקשה לגלות מסרים אלוהיים נסתרים בדרכים אחרות. מקור הגדרתה במלה היוונית "אפוקליפסיס" – גילוי. סופריה של סוגה זו ביקשו לגלות את נסתרות האל באמצעות פתרון חלומות וחזיונות סמליים מפי מלאכים, בתיורים שמימיים בהדרכת מלאכים, בקריאה בלוחות השמים ובפשרים המבארים רזים בדברי נבואה קדומים, כפי שנתגלו לאישים נבחרים.
הגילויים האפוקליפטיים עוסקים בנושאים שונים, כגון נושאים קוסמולוגיים הקשורים ב"מדע" אסטרונומי, אקלימי וקלנדרי. אך נושאם העיקרי היה גילוי נסתרות ההיסטוריה. האכזבה מהשתהות הגאולה המובטחת בספרות הנבואה הביאה לצורך להבין את המהלך ההיסטורי, ואת סיכויי התפתחותו העתידית עד לבוא הגאולה המובטחת. האמינות שזכתה בה הנבואה השליחית דווקא בעקבות חורבן הבית הראשון, הביאה לאמינות גם בבוא הגאולה, ולהשקפת עולם דטרמיניסטית המניחה כי מהלך ההיסטוריה עד לגאולה גזור מראש. חוזים אפוקליפטיים התחזו לדמויות היסטוריות מן העבר הרחוק, ותיארו את סודו של מהלך זה בדרכי הגילוי שנזכרו לעיל מן הזמן ההיסטורי שאליו התחזו עד לימי בית שני – זמנם ההיסטורי האמיתי - וממנו לגאולה הצפויה.
מטרת הסמינריון היא ללבן את המגמות בהתפתחות הספרות האפוקליפטית, את זרמיה השונים, ואת הדרכים הספרותיות שבהן נקטו סופריה.